20

ÜNİLİG'de ödüller dağıtıldı

ÜNİLİG'de ödüller dağıtıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu sene ilk defa düzenlenen Üniversiteler Spor Ligi’nde (ÜNİLİG) dereceye giren üniversiteler, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katıldığı bir törenle toplam 1 milyon 160 bin TL tutarındaki ödüllerini aldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu sene ilk defa düzenlenen Üniversiteler Spor Ligi’nde (ÜNİLİG) dereceye giren üniversiteler, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katıldığı bir törenle toplam 1 milyon 160 bin TL tutarındaki ödüllerini aldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite sporlarına yeni bir heyecan getirmesi ve spor kültürünün yaygınlaşması adına başlatılan ÜNİLİG’in ilk sezonu sona erdi ve dereceye giren üniversiteler belli oldu.  6 spor branşında 49 ilden 86 üniversitenin 47’si bayan ve 129’u erkek olmak üzere 176 takımın mücadele ettiği ÜNİLİG’in ilk sezonunda 2559’u erkek ve 526’sı bayan olmak üzere 3065 sporcu ter döktü. ÜNİLİG’in ilk sezonunun ardından 6 branşta toplam 25 üniversite dereceye girmeyi başardı. Branşında şampiyona 50 bin, ikinciye 30 bin ve üçüncüye 15 bin TL ödülün dağıtıldığı ÜNİLİG’de dereceye giren üniversitelere 1 milyon 160 bin  TL tutarındaki ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç takdim etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Bakan Kılıç’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aslan Karanfil, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Kocatepe ile Ömer Altunsoy, Spor Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüboğlu, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkan Vekili Cem Uğurlaş, Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Bahadır, ÜNİLİG’de dereceye giren üniversitelerin rektörleri ve sporcuları ile çok sayıda davetli katıldı.

BAKAN KILIÇ: “BİR İŞİN SONUNU GÖRMEDEN BAŞARILI OLAMAZSINIZ”
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ilk olarak üniversiteli gençlere başarıya giden yolda öğütler verdi. Bakan Kılıç, “Gençliğin bakanlığına, bakanlığınıza hoş geldiniz. Burası sizin bakanlığınız. Belki birgün burada çalışırsınız. Belki de aranızdan bazıları Bakan olarak buraya yeniden gelebilir. Tüm bunlarını hedeflemeniz için bu tip organizasyonları burada yapıyoruz. Hayali kurulamayan bir şey projelendirilemez. Önce hayal edeceksiniz, sonra projelendirip daha sonra da adım atıp neticelerini almalınısınız. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, okul ziyaretlerinde tahtaya şu 4 kelimeyi yazar; ‘Oku, Düşün, Uygula, Neticelendir’ Başlanmış her işi  bitirmemiz lazım. Bir işin sonunu göremeden başarılı olamazsınız” diye konuştu.

“ÜNİLİG BEKLENENDEN DAHA İYİ NOKTAYA GELDİ”
Bakan Kılıç, ÜNİLİG’in ilk sezonunda beklenenden daha iyi bir noktaya geldiğinin altını çizerek, “ÜNİLİG, büyük bir heyecanla istediğimiz, hedeflediğimiz, önem verdiğimiz bir projeydi. Gençlerimizdeki arzu ve istek bizi bu projeyi hayata geçirmeye teşvik etti. ÜNİLİG, ilk sezonunda beklenenden daha iyi bir noktaya geldi. ÜNİLİG’e emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Üniversitelerimizde spor heyecanı kat be kat arttı. Seneye bu coşku ve heyacanının daha büyük olacağını düşünüyorum. ÜNİLİG, gelecek sezonda katılım olarak da büyüyecek. En büyük hedeflerimizden birisi de ‘Liseler Ligi’ni hayata geçirebilmek. Okul sporları 2 yıldır kurumumuz tarafından organize ediliyor. Bunu da önümüzdeki dönemde geliştirip liselerimizi de lig kurallarına göre mücadele ettirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“SPOR KARDEŞLİKTİR”
Bakan Kılıç, ÜNİLİG’i hayata geçirmelerindeki ana hedeflerinden birisinin de sporun bağdaştırıcı gücü olduğu olduğunu söyledi. Kılıç, “Biz, bu ülkenin tüm gençlerinin birbirini tanımasını istedik. Batıdaki bir üniversite ile doğudaki bir üniversitenin eşit şartlarda karşılaşmasını istedik. Böylelikle herkes birbirini daha iyi birbirini anlama şansını yakalayacaktır. Hiçbir üniversitemizi ayrı düşünmedik, düşünemeyiz de. Spor, ülke gençlerine kardeş olduklarını anımsatmak için çok önemli bir araç” ifadelerini kullandı.

BAYKAN: “BU BİR BAŞLANGIÇ”
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ÜNİLİG ile ilgili istatistiki bilgiler vererek başladığı konuşmasında, herkesin büyük bir gayret gösterdiğini ve Bakan Kılıç’ın ‘En büyük hayalimdi’ dediği organizasyonun ilk yılını başarıyla tamamladıklarını söyledi. Genel Müdür Baykan, “22 Şubat tarihinde Sayın bakanımızın onur tanıklığıyla ÜNİLİG’in protokolünü imzalamıştık. 26 Şubat-13 Mayıs tarihleri arasında normal sezon ile final maçları oynandı ve bugüne geldik. Bu bir başlangıçtı. Eksikler ve aksaklıklar ilk senede elbette olabilir. Yeni sezonda daha iyisini yapmak için çaba göstereceğiz. ÜNİLİG’in bugünlere gelmesinde bize yoğun katkıları olan Bakanımız Sayın Suat Kılıç’a  teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

458 MÜSABAKA YAPILDI…
Basketbol, Voleybol, Hentbol, Salon Futbolu, Korumalı Futbol ve Masa Tenisi’nde 49 ilden 86 üniversitenin 47’si bayan ve 129’u erkek olmak üzere 176 takımın mücadele ettiği ÜNİLİG’in ilk sezonunda 2559’u erkek ve 526’sı bayan olmak üzere 3065 sporcu ter döktü. ÜNİLİG’in ilk sezonunda 611 teknik adam görev yaparken toplam 458 müsabaka oynandı. Katılan her takım için 5 bin TL teşvik verildiği organizasyonda toplam teşvik miktarı 880 bin TL’yi buldu.

En çok takımla katılan iller sıralamasında İstanbul 14 takımla birinci sırayı alırken, Ankara 11, İzmir 6 takımla İstanbul’u takip etti. En çok branşta mücadele eden üniversite ise 9 branşla Trakya Üniversitesi oldu. Trakya Üniversitesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi 8 branşla ikinci, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 6 branşla üçüncü oldu.

 

ÜNİLİG HENTBOL’DA DERECEYE GİREN ÜNİVERSİTELER…

ERKEKLER
1-Polis Akademisi
2-Manisa Celal Bayar Üniversitesi
3-Trakya Üniversitesi 

BAYANLAR
1-Samsun 19 Mayıs Üniversitesi
2-Kastamonu Üniversitesi
3-Antalya Akdeniz Üniversitesi
Posted in: Ünilig Haberleri, Ünilig Haberleri Manşet | Tags: | Comments (0) | View Count: (3614)

Post a Comment

Sponsorlarımız