19

Gri Pasaport için istenenler

Gri Pasaport için istenenler
Gri Pasaport çıkarılması için istenilen evraklar

1. Nüfüs Cüzdanı Aslı

2.Varsa Lacivert pasaport

3.6 Adet Resim ( Biyometrik çekilmesi gerekiyor ) aşağıda nasıl çekildiği örnekle verilmiştir.

4.18 yaşından küçükler için mufakatname ve vekalet name ( aşağıdaki linkten temin edebilirsiniz. ) 18 yaşından büyükler için vekaletname vereceklerdir ( aşağıdaki linkten temin edebebilirsiniz.

5.Pasaprot Başvuru formu ( Federasyonda doldurulup imzalanacak )

6.Emniyette Parmak izi ( ilkkez çıkaranlar için )

Not : Gerektiğinde Emniyete şahsen müracat edilecektir.

Biyometrik fotoğraf nedir? Nerede çektirebilirim?

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır. ICAO standartlarına göre üretilen e-Pasaportların kimlik sayfasında fotoğraf bölümü için ayrılan bölümün ebatları 35 mm X 45 mm olacak şekilde belirlenmiştir. Ancak başvuru sırasında kullanılacak fotoğrafların tarayıcı tarafından algılanabilmesi için mutlaka 35 mm x 45 mm ebatından büyük olması gerekmektedir. Bu nedenle, biyometrik özellikte olması şartıyla, standart vesikalık fotoğraf ebatı olan 45 mm x 60 mm ebatındaki vesikalıklar da kabul edilmekle birlikte, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 50 mm olarak belirlenmiştir. Aksi takdirde, başvuru tamamlanamamakta veya başvuru tamamlansa bile bu pasaportlar tanzim sırasında iptal edilebilmekte,bu durumda da yeniden başvurmanız gerekebilmektedir. Bu nedenle, çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında kesilmemesi hususunun fotoğrafçılara muhakkak hatırlatılması gerekmektedir.

Tüm fotoğrafçılarda biyometrik vesikalık çektirmek mümkündür.

Biyometrik vesikalık fotoğrafın birebir örneği aşağıdaki gibidir:

ICAO standartlarına göre biyometrik vesikalık fotoğraflarda yüz, 45 mm olan fotoğraf boyunun %70'i ile %80'i arasında bir yer kaplamalıdır. Bu da yaklaşık olarak 32 mm. ile 36 mm. arasında bir ölçüyü ifade etmektedir.

18 yaşından küçükler için Muvafakatname ve vekaletnameyi Buradan indirebilirsiniz. 

 

MUVAFAKATNAME İÇİN TIKLAYINIZ...

Posted in: Duyurular | Tags: | Comments (0) | View Count: (2356)

Post a Comment

Sponsorlarımız