26

ÜNİLİG 2013-2014 sezonu başlıyor

ÜNİLİG 2013-2014 sezonu başlıyor
ÜNİLİG 2013-2014 sezonu basın toplantısı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Kılıç, "ÜNİLİG’in bir Süper Lig'e dönüşmesi bizim en büyük hayalimiz." dedi.

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ÜNİLİG’in 2013-2014 sezonu tanıtım ve basın toplantısı Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yapıldı. Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Müsteşar Basri Hakan Hakyemez, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile birlikte ilgili federasyonların başkanları, kulüp temsilcileri ve üniversite yetkilileri katıldı. Geçen yıl basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, futsal ve korumalı futbol olmak üzere 6 branşta düzenlenen ÜNİLİG; bu yıl buz hokeyi, tenis ve ragbi ile birlikte 9 branşta yapılacak. 65 il, 106 üniversite ve 6 bin 127 sporcunun katılacağı ÜNİLİG 29 Ekim 2013-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

“EN BÜYÜK HAYALİM ÜNİLİG’İN SÜPER LİG’E DÖNÜŞMESİ”
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, geçen yıl hayata geçen projenin üniversitelerde spor kültürünün yayılması ve spor heyecanının artması için önemli bir adım olduğunu söyledi. Bakan Kılıç, konuşmasında, "Geçen sene çok farklı heyecanlarla yola çıktık. Olur mu olmaz mı kaygısı hepimizde vardı. ÜNİLİG çok önemsediğimiz bir proje. Bu yılki istatistiklere baktığımızda ne kadar doğru bir iş yaptığımız apaçık ortadadır. Henüz yolun başındayız. Hayalim ÜNİLİG'i Süper Lig’e dönüştürmek. Geçen seneki deneyimimiz bile heyecan vericiydi. Bu yıl yepyeni bir heyecan dalgasına yelken açıyoruz. 'Dün bir bugün iki' cümlesi ÜNİLİG için çok doğru bir ifade." diye konuştu.

"BU HEYECANI TÜM ÜNİVERSİTELERE YAYMAMIZ LAZIM"
Bu yıl ÜNİLİG'e katılan il sayısının 65 olduğuna dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Gelecek yıl katılmayan ilin kalmamasını hedefliyoruz. Türkiye'nin bütün üniversitelerini aynı ligde yarıştırmak, kaynaştırmak ve kucaklaştırmak istiyoruz. Üniversite Sporları Federasyonumuza büyük iş düşüyor. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Geçen yıl seyirci sayısı konusunda sıkıntılarımız oldu. Bu konuda da YÖK'e ve rektörlüklere de büyük görevler düşüyor. Bu heyecanı tüm üniversitelerimize yaymamız lazım." dedi.

"DEV BİR ÜNİVERSİTELER LİGİ ORGANİZE EDİYORUZ"
Bayan takım sayısının 47'den 107'ye, bayan sporcu sayısının da 526'dan bin 559'a yükseldiğini ve bunun sevindirici olduğunu belirten Bakan Kılıç, "Londra 2012 Olimpiyatları’nda bayan sporcu sayısı erkek sporcu sayısından fazla olan sadece 2 ülke vardı. Biri biz, diğeri de Amerika Birleşik Devletleri. O dönemin IOC Başkanı Jacques Rogge, Londra'da sadece bizim bayan sporcularımızla bir araya geldi ve onlarla kahvaltı yaptı. O yüzden burada da bayan sporcu sayısındaki artış bizleri mutlu etti. Erkek sporcu sayımız da 2 bin 539'dan 4 bin 568'e çıktı. Bu rakamlar gelecek adına umut verici. 6 bin 127 sporcunun mücadele edeceği dev bir Üniversiteler Ligi organize ediyoruz." diye konuştu.

"DOPİNG ZEHİRDİR"
Gündemdeki konular hakkında da bilgi veren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, dopinge karşı sıfır tolerans göstereceklerini belirterek, "Dopinge karşı sıfır tolerans anlayışımızı ortaya koyduk. Öyle ki olimpik bir yönü bulunmamak ile birlikte Kırkpınar müsabakalarında bile aylar öncesinden doping kontrollerini yapan bir spor yönetim anlayışı sergiliyoruz. Sıfır tolerans anlayışımız bundan sonra da devam edecektir. Bu görevi aldığımız günden itibaren söylediğimiz şudur: Doping zehirdir. İyi doping zaman içinde öldürür, kötü doping her an öldürür. Ama tüm dopingler ölümcüldür. Tüm dopingler öldürmese bile süründürür. Ya beyin iflas eder, ya ciğer iflas eder, ya böbrek iflas eder ama sporcunun spor hayatı mutlak suretle iflas eder. Bugün artık doping kontrollerinden kaçmanın imkanı yok. Bir takım açıklamalar duyuyoruz. Bunlar gerçekçi açıklamalar değil. ‘Yüksek ödülleri kazanabilmek için sporcuların doping yapmak dışında seçeneği yok.’ deniyor. Bunlar doğru değil. Çünkü dopingli olarak kazanılan her madalya ve ödülün nihai olarak döneceği yer madalya için madalyayı veren adrestir, ödül için de ödülü veren adrestir. Artık kaçmak mümkün değil." şeklinde konuştu.

Posted in: Ünilig Haberleri, Ünilig Haberleri Manşet | Tags: | Comments (0) | View Count: (2878)

Post a Comment

Sponsorlarımız